Media: NATO da Ukrainie ponad 100 czołgów do ataku na Krym
W sumie ponad 100 nowoczesnych czołgów, w tym niemieckie Leopardy i amerykańskie Abramsy, otrzymają od sojuszników ukraińskie siły zbrojne – stwierdził Mychajło Podolak, doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.
Niemcy po "intensywnych konsultacjach" z partnerami zdecydowały o przekazaniu Ukrainie kompanii 14 czołgów Leopard 2 A6 z rezerw Bundeswehry – poinformował na środowym posiedzeniu rządu kanclerz Olaf Scholz.
Berlin dopuści również reeksport czołgów z krajów trzecich, aby szybko skompletować co najmniej dwa bataliony.
Szkolenie ukraińskich załóg rozpocznie się w Niemczech, a pakiet obejmie również amunicję i konserwację pojazdów – przekazało biuro Scholza.
Nie tylko Niemcy i Polska. Kto jeszcze dostarczy czołgi Leopard?
Koalicja czołgów obejmie co najmniej 10 krajów europejskich. Holandia planuje przekazać 18 Leopardów, Polska – 14, a Norwegia – 8. Największym dostawcą tych maszyn może stać się Hiszpania, która według "El Mundo" rozważa przekazanie nawet 53 sztuk. Portugalia jest gotowa oddać 4 czołgi Leopard 2 z 37 będących w służbie.
Dostawy czołgów rozważają również Finlandia, Francja i Dania. Wielka Brytania przekaże 14 czołgów Challenger 2, a także setki pojazdów opancerzonych i transporter opancerzony FV-432 znany jako Bulldog, co zdaniem brytyjskiego sekretarza obrony Bena Wallace'a "znacznie zwiększy zdolności Ukrainy" do wyparcia sił rosyjskich z jej terytorium.
USA przekażą Abramsy
Stany Zjednoczone są gotowe przekazać Siłom Zbrojnym Ukrainy 30 czołgów Abrams – pisze Politico, powołując się na źródła w administracji prezydenta Joe Bidena. Dzięki temu Ukraina otrzyma pojazdy wyposażone w jeden z najnowocześniejszych systemów kierowania ogniem – w jego skład wchodzą dalmierze laserowe, noktowizory oraz komputer pokładowy, który pomaga wybierać cele i namierzać je.
Nowy pakiet uzbrojenia, w tym czołgi i pojazdy bojowe, powinien pomóc Ukrainie zmienić taktykę wojenną – powiedzieli CNN urzędnicy amerykańscy i zachodni. Według nich zamiast walczyć o Bachmut, czemu towarzyszą ogromne straty po obu stronach, stratedzy NATO doradzają Ukraińcom skupienie się na ofensywie na południu kraju. Jej głównym celem może być "most lądowy" na Krym, przez który zaopatrywane są zgrupowania wojsk rosyjskich w anektowanych regionach Ukrainy.
Ukraina spróbuje odbić Krym?
Według "The Moscow Times" w ubiegłym tygodniu w Niemczech odbyło się spotkanie dowództwa amerykańskiego i ukraińskiego. Oprócz omówienia dalszych działań wojennych, generałowie przeprowadzili ćwiczenia dowódczo-sztabowe dotyczące przyszłej ofensywy.
Stany Zjednoczone nie widzą jeszcze możliwości militarnego zwrotu Krymu, ale uważają za ważne, aby pokazać, że rosyjska kontrola nad półwyspem nie jest gwarantowana – informował już wcześniej "The New York Times", powołując się na urzędników Bidena.